Question: How Much For A Meal In Indonesia?

How much money do you need per day in Indonesia?

You should plan to spend around Rp736,641 ($52) per day on your vacation in Indonesia, which is the average daily price based on the expenses of other visitors. Past travelers have spent, on average, Rp192,873 ($14) on meals for one day and Rp94,778 ($6.65) on local transportation.

Is 100 dollars a lot in Indonesia?

In Indonesia, USD $100 Can Get You: 10-15 days’ worth of three square meals from a cheap Indonesian warung, eating nasi campur (mixed rice); 5-8 days’ worth eating at Westernized or mid-range restaurants. About 60-80 beers. 1-3 one-way budget airline trips from Jakarta to Bali. 4-8 nights’ stay in a Bali budget hotel.

How much money is enough in Indonesia?

With careful budgetting, it is possible to live on less that $10 a day. For more comfortable budget travelling it is probably best to plan about $20 a day. For luxury items prices go up very rapidly meaning they are comparatively more expensive than in western countries.

You might be interested:  Often asked: Where Can You Go To Buy Cooked Food In Indonesia?

How much is a meal cost?

The average commercially-prepared meal costs around $13. Even if you rarely spend this much money at one time when you eat out, consider frequency. Two meals for $6.50 will add up to the same price.

How much cash can I bring to Indonesia?

Currently, there is no ceiling on the amount of foreign bank notes that are carried into Indonesia although authorities require cash worth more than IDR 100 million (approx. USD $7,500) to be declared when arriving in Indonesia.

Is Bali cheaper than Thailand?

1. Re: Which is cheaper Bali or Thailand? Bali is generally cheaper for most things but Thailand overall is of a higher standard eg – Kuta/Legian etc is quite dirty and facilities etc low grade where Thailand (Phuket) is much cleaner.

Why is Indonesia so cheap?

So, why is Bali so cheap? Bali is extremely cheap because daily expenses are way lower than in other countries. Meals, hotels rooms, shopping, transport fees, and every other expense are all much cheaper. After calculations, it costs around $80 dollars per day to live a great life in Bali.

Is Indonesia a cheap country?

In general, outside of the popular tourist destinations, Indonesia is a very inexpensive country, and budget deals can be had in these places as well with a little searching.

Is Indonesia expensive to live?

The cost of living in Indonesia is quite low, so it’s possible to live comfortably on a surprisingly small amount of cash. A recent survey found that a single person can live comfortably on Rp 13,415,843 (about $900) a month. A family of four would need about Rp 29,846,962 (about $2,000) to live comfortably.

You might be interested:  FAQ: What Time Is Indonesia?

How much do I need to travel Indonesia?

A: You can take 500-2000 USD per person with you on a trip to Indonesia.

What can 1 USD buy in Indonesia?

Indonesia: What a Dollar Can Buy You

  • 1 load of laundry (about 3.5 kg)
  • 1 creamy avocado shake.
  • 2 km taxi ride.
  • 4 liters (1 gal.) of drinking water.
  • 1 pre-cut pineapple on touristy Seminyak beach, Bali.
  • 1 hour of Internet access.
  • 1 vegetarian meal in a typical warung.
  • 2 liters of gasoline.

How much money should you spend per meal?

The average American person – man, woman, or child – spends just below $3 per meal on food, assuming three meals per day for food consumption. If the average family can lower that cost to $1 per meal, that’s literally hundreds of dollars a month in savings.

What is a reasonable daily food budget?

The average American household is 2.58 people, thus the average American person spends $2,792 per year on food, or $233 per month, or $54 per week, or $7.64 per day on food.

How much should I budget for food when traveling?

The average cost of food per day on a road trip could start at $40 per adult if you buy all meals and snacks out. For example, breakfast at McDonald’s runs about $5 per person, a Meal Deal at Subway is around $10 for a Footlong sub, and dinner at a casual restaurant might be $20 per person.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *